Specifications
| OS | Android 14, HiOS 14 |
| RAM | 6GB / 8GB LPDDR4X (+ up to 8GB virtual RAM) |
| Storage | 128GB / 256GB (UFS 2.2), expandable via microSDXC |
| Display | 6.78 curved AMOLED 120Hz, 1080x2436 pixels |
| CPU | Octa-core MediaTek Helio G100 (6nm) |
| Battery | 5000mAh, 33W wired |
| Memory Card | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | Dual Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (dual-band) |
| USB | USB Type-C, OTG |
SoC Details
| SoC | MediaTek Helio G100 |
| CPU Cores | 8 (2xCortex-A76 @2.2GHz + 6xCortex-A55 @2.0GHz) |
| CPU Bits | 64-bit |
| RAM Capacity | 8GB max |
| RAM Type | LPDDR4X |
| RAM Frequency | 1600MHz |
| Instruction Set | ARMv8-A |
| RAM Channels | Dual-channel |
| Process Tech | 6nm |
Design
| Colors | Blue (color-changing), Nebula Violet, Celestial Black, Dawn Gold |
| Width (mm) | 74.55mm |
| Height (mm) | 164.49mm |
| Thickness (mm) | 7.62mm |
| Weight (g) | 185g |
| Body Materials | Glass front (Gorilla Glass), plastic frame/back; IP53 rated |
Network
| LTE | Yes, 4G LTE |
| GSM | GSM 850/900/1800/1900 |
| W-CDMA | WCDMA/HSPA 900/2100 |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM Standby |
Display Details
| Display Type | AMOLED, 10-bit, 100% DCI-P3 |
| Diagonal Size | 6.78 inches |
| Display Width | 1080 px |
| Display Height | 2436 px |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Resolution | 1080x2436 pixels |
| Pixel Density | 393ppi |
| Color Depth | 10-bit (~1billion colors) |
| Other Features | 120Hz, 1300nits peak, 2160Hz PWM dimming, Gorilla Glass, curved, wet-touch support |
Camera
| Rear Sensor Type | Sony IMX896 50MP wide + 2MP depth |
| Rear Sensor Model | 50MP + 2MP |
| Flash Type | Dual-LED |
| Rear Image Res | 50MP + 2MP |
| Rear Video Res | 1080p |
| Rear Video FPS | 1080p@30fps |
| Rear Features | OIS, PDAF, HDR, panorama |
| Front Sensor Type | Wide |
| Front Sensor Model | 13MP wide |
| Front Image Res | 13MP |
| Front Video Res | 1080p |
| Front Video FPS | 1080p@30fps |
| Front Features | Dual-LED flash |
Audio & Connectivity
| Speaker | Stereo speakers, Dolby Atmos |
| Radio | No |
| Headphone Jack | No |
| Audio Codecs | MP3, WAV, AAC, FLAC, AMR, OGG |
| Video Codecs | MP4, 3GP, H.264, H.265, VP8, VP9 |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth Features | A2DP, LE |
| USB Version | 2.0 |
| HDMI | No |
Sensors
| Sensors | Fingerprint (under-display), accelerometer, gyro, proximity, ambient light, compass |








