Specifications
| OS | Android 15 (One UI 7) |
| RAM | 6 GB or 8 GB LPDDR4X |
| Storage | 128 GB, 256 GB UFS 2.1 (expandable via microSD up to 2 TB) |
| Display | 6.7 in Super AMOLED FHD+ 1080 x 2340 pixels 90 Hz |
| CPU | Samsung Exynos 1330 (5 nm) |
| Battery | 5000 mAh, 25 W wired fast charging |
| Memory Card | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | Hybrid Dual Nano-SIM (second slot doubles as microSD) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG |
SoC Details
| SoC | Samsung Exynos 1330 |
| CPU Cores | 8 (2×2.4 GHz Cortex-A78 + 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| RAM Frequency | 2133 MHz |
| Instruction Set | ARMv8-A |
| RAM Channels | Dual Channel |
| Process Tech | 5 nm |
Design
| Colors | Black, Blue, Grey |
| Width (mm) | 77.9 mm |
| Height (mm) | 164.4 mm |
| Thickness (mm) | 7.5 mm |
| Weight (g) | 192 g |
| Body Materials | Gorilla Glass Victus front, glass-fiber back, plastic frame |
Network
| LTE | LTE Bands: 1,2,3,4,5,7,8,12,17,20,28,38,40,41,66 |
| GSM | GSM/EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHz |
| W-CDMA | WCDMA/HSPA+ Bands: 1,2,4,5,6,8,19 |
SIM
| Number of SIMs | 2 (Hybrid slot) |
| SIM Features | Dual SIM dual standby |
Display Details
| Display Type | Super AMOLED |
| Diagonal Size | 6.7 in |
| Display Width | 1080 |
| Display Height | 2340 |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Color Depth | 16.7 million colors (8-bit) |
| Other Features | 90 Hz refresh rate, 800 nits (HBM) peak brightness, Gorilla Glass Victus, IP54 |
Camera
| Rear Sensor Type | 50 MP wide (OIS) + 5 MP ultrawide + 2 MP macro |
| Rear Sensor Model | Samsung ISOCELL JN1 (50 MP wide), Samsung 5 MP ultrawide, Samsung 2 MP macro |
| Flash Type | LED flash |
| Rear Image Res | 50 MP + 5 MP + 2 MP |
| Rear Video Res | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Rear Video FPS | 1080p@30, 720p@30 |
| Rear Features | OIS, HDR, Panorama, Night mode, Pro mode, Portrait, Slow motion, Time-lapse |
| Front Sensor Type | 13 MP wide |
| Front Sensor Model | Samsung S5K3L6 |
| Front Image Res | 13 MP |
| Front Video Res | 1080p@30fps |
| Front Video FPS | 1080p@30 |
| Front Features | HDR, Night mode, Portrait |
Audio & Connectivity
| Speaker | Single loudspeaker (bottom) |
| Radio | No |
| Headphone Jack | No |
| Audio Codecs | MP3, AAC, FLAC, WAV, OGG, AMR, MIDI |
| Video Codecs | MP4, MKV, 3GP, H.264, H.265/HEVC, VP9 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth Features | LE, A2DP |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |






