Specifications
| OS | Android 12 (Go Edition), HiOS 11.0 |
| RAM | 2 GB (plus up to 2 GB MemFusion RAM) or 3 GB (plus up to 3 GB MemFusion RAM) |
| Storage | 64 GB (expandable via microSD up to 256 GB) |
| Display | 6.56 in IPS LCD HD+ 720 x 1612 pixels 60 Hz |
| CPU | MediaTek Helio A22 2.0 GHz Quad-Core (Cortex-A53) |
| Battery | 5000 mAh Li-Ion 10 W charge |
| Memory Card | microSD up to 256 GB (dedicated slot) |
| SIM Card | Dual Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n), dual-band |
| USB | USB Type-C OTG |
SoC Details
| SoC | MediaTek Helio A22 |
| CPU Cores | 4 |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 2 GB or 3 GB (+ extended) |
| RAM Type | LPDDR4X |
| RAM Frequency | 2200 MHz |
| Instruction Set | ARMv8-A |
| RAM Channels | Double channel |
| Process Tech | 12 nm |
Design
| Colors | Endless Black, Uyuni Blue, Nebula Purple |
| Width (mm) | 75.51 mm |
| Height (mm) | 163.86 mm |
| Thickness (mm) | 8.9 mm |
| Weight (g) | 190 g |
| Body Materials | Plastic |
Network
| LTE | Yes (4G LTE supported) |
| GSM | Yes |
| W-CDMA | Yes |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM dual standby, dual 4G support |
Display Details
| Display Type | IPS LCD |
| Diagonal Size | 6.56 in |
| Display Width | 720 |
| Display Height | 1612 |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Color Depth | 24 bit / 16777216 colors |
| Other Features | 120 Hz touch sampling rate, 480 nits brightness |
Camera
| Rear Sensor Type | 12 MP main + AI secondary |
| Rear Sensor Model | CMOS (complementary metal-oxide semiconductor) |
| Flash Type | Dual LED |
| Rear Image Res | 12 MP + AI sensor |
| Rear Video Res | 1080p@30fps |
| Rear Video FPS | 30 fps |
| Rear Features | Portrait, HDR, AI beautification |
| Front Sensor Type | 5 MP selfie |
| Front Sensor Model | CMOS (complementary metal-oxide semiconductor) |
| Front Image Res | 5 MP |
| Front Video Res | 1080p@30fps |
| Front Video FPS | 30 fps |
| Front Features | Selfie flash (dual LED), Beauty mode |
Audio & Connectivity
| Speaker | Mono speaker |
| Radio | FM radio |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Codecs | AAC, AAC+ (HE-AAC v1), AMR (AMR-NB), AMR-WB (Wideband), eAAC+ (HE-AAC v2), FLAC, MIDI, MP3, OGG, WMA, WAV |
| Video Codecs | 3GPP (.3gp), AVI |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth Features | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), LE (Low Energy) |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors
| Sensors | Fingerprint (rear), G-Sensor, Ambient Light, Proximity |








