Specifications
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| RAM | 12 GB / 16 GB LPDDR5X |
| Storage | 256 GB / 512 GB UFS 4.1 |
| Display | 6.67 inches AMOLED, 1440 x 3200 pixels, 120 Hz refresh rate |
| CPU | Octa-core Qualcomm Snapdragon 8 Elite (2x4.32 GHz + 6x3.53 GHz) |
| Battery | 5300 mAh, 120 W wired charging (0-100% in ~34 min), 50 W wireless charging |
| Memory Card | No expandable storage |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual standby, GSM/HSPA/LTE/5G) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| USB | USB Type-C, OTG support |
SoC Details
| SoC | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU Cores | 8 (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU Bits | 64-bit |
| RAM Capacity | 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| RAM Frequency | Not specified |
| Instruction Set | ARMv9 |
| RAM Channels | Dual-channel |
| Process Tech | 3 nm |
Design
| Colors | Black, Yellow |
| Width (mm) | 75.00 mm |
| Height (mm) | 160.30 mm |
| Thickness (mm) | 8.40 mm |
| Weight (g) | 212 g |
| Body Materials | Front: Poco Shield Glass; Back: Glass; Frame: Aluminum |
Network
| LTE | Bands 1,2,3,4,5,7,8,18,19,20,26,28,38,40,41,42,48,66 |
| GSM | 850/900/1800/1900 MHz |
| W-CDMA | HSDPA 800/850/900/1700(AWS)/2100 MHz |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM dual standby |
Display Details
| Display Type | Flow AMOLED, HDR10+, Dolby Vision |
| Diagonal Size | 6.67 inches |
| Display Width | 1440 pixels |
| Display Height | 3200 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 526 ppi |
| Color Depth | 12-bit (68 billion colors) |
| Other Features | 120Hz, peak 3200 nits brightness, 1800 nits HBM, PWM dimming, 2560Hz touch sampling |
Camera
| Rear Sensor Type | Triple: wide + telephoto + ultrawide |
| Rear Sensor Model | 50 MP Light Fusion 800 wide + 50 MP telephoto + 32 MP ultrawide |
| Flash Type | LED flash |
| Rear Image Res | 50 MP, 50 MP, 32 MP |
| Rear Video Res | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p up to 960fps, 720p up to 1920fps |
| Rear Video FPS | Up to 960 fps |
| Rear Features | PDAF, OIS, color spectrum sensor, HDR, panorama, gyro-EIS |
| Front Sensor Type | Wide-angle |
| Front Sensor Model | 32 MP OV20B |
| Front Image Res | 32 MP |
| Front Video Res | 1080p@30/60fps |
| Front Video FPS | 30/60 fps |
| Front Features | HDR, gyro-EIS |
Audio & Connectivity
| Speaker | Yes, stereo speakers with Hi-Res & Hi-Res Wireless, Dolby Atmos |
| Radio | No FM radio |
| Headphone Jack | No 3.5 mm jack |
| Audio Codecs | MP3, FLAC, AAC, OGG, WAV, AMR; Dolby Atmos |
| Video Codecs | MP4, MKV, AVI, WEBM, 3GP, ASF; HDR10+/Dolby Vision playback |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| Bluetooth Features | A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
| HDMI | No HDMI port |
Sensors
| Sensors | Ultrasonic in-display fingerprint sensor, Accelerometer, Proximity sensor, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Infrared port |

