Specifications
| OS | Android 15 |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB |
| Display | 6.72 in IPS LCD 1080 x 2400 pixels 120 Hz |
| CPU | MediaTek Dimensity 7025 Octa-Core (2 x 2.5 GHz Cortex-A78 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| Battery | 10200 mAh Li-Polymer 33 W fast charge |
| Memory Card | microSDXC |
| SIM Card | Dual nano-SIM |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac dual-band |
| USB | USB Type-C OTG |
SoC Details
| SoC | MediaTek Dimensity 7025 |
| CPU Cores | 8 |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| RAM Frequency | 2.5 GHz |
| Instruction Set | MediaTek Dimensity 7025 (MT6855) |
| RAM Channels | Quad channel |
| Process Tech | 6 nm |
Design
| Colors | Black |
| Width (mm) | 84.1 mm |
| Height (mm) | 176.0 mm |
| Thickness (mm) | 18.7 mm |
| Weight (g) | 388 g |
| Body Materials | TPU rugged |
Network
| LTE | Yes (4G) |
| GSM | Yes |
| W-CDMA | Yes (3G) |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM dual standby |
Display Details
| Display Type | IPS LCD |
| Diagonal Size | 6.72 in |
| Display Width | 1080 |
| Display Height | 2400 |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 392 ppi |
| Color Depth | Full color |
| Other Features | 120 Hz refresh |
Camera
| Rear Sensor Type | Samsung HM6 ISOCELL |
| Rear Sensor Model | HM6 |
| Flash Type | Dual LED |
| Rear Image Res | 108 MP + 8 MP |
| Rear Video Res | 4K |
| Rear Video FPS | 4K@30fps, 1080p@120fps |
| Rear Features | PDAF, HDR, night vision |
| Front Sensor Type | CMOS BSI |
| Front Sensor Model | Sony IMX616 |
| Front Image Res | 32 MP |
| Front Video Res | 1080p |
| Front Video FPS | 1080p@30fps |
| Front Features | Face unlock, Face detection |
Audio & Connectivity
| Speaker | Yes |
| Radio | FM radio |
| Headphone Jack | No |
| Audio Codecs | mp3, wav, amr, mid, imy, aac |
| Video Codecs | AVI, 3gp/3g2, MP4, MKV, MOV, WMV9, WebM |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth Features | LE, A2DP |
| USB Version | USB Type-C |
| HDMI | No |
Sensors
| Sensors | Fingerprint (side), accelerometer, proximity, compass, gyroscope, NFC |



