Specifications
| OS | Android 16 |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 128 GB, 256 GB, 512 GB (Zoned UFS), 1 TB (Zoned UFS) |
| Display | 6.3 in Super Actua LTPO OLED 1280 x 2856 pixels 1-120 Hz |
| CPU | Google Tensor G5 |
| Battery | Typical 4870 mAh, Fast wired charging (up to 30 W), Pixelsnap wireless (Qi2) up to 15 W |
| Memory Card | No |
| SIM Card | Dual eSIM (two active eSIMs) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) 2x2 MIMO |
| USB | USB Type-C 3.2 |
SoC Details
| SoC | Google Tensor G5 |
| CPU Cores | 8 |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| RAM Frequency | 4800 MHz |
| Instruction Set | ARMv9-A |
| RAM Channels | Dual-channel |
| Process Tech | 3 nm |
Design
| Colors | Moonstone, Jade, Porcelain, Obsidian |
| Width (mm) | 72 mm |
| Height (mm) | 152.8 mm |
| Thickness (mm) | 8.5 mm |
| Weight (g) | 207 g |
| Body Materials | Gorilla Glass Victus 2 front and back, spacecraft-grade aluminum frame |
Network
| LTE | LTE Bands: 1,2,3,4,5,7,8,12,13,14,17,18,19,20,21,25,26,28,29,30,32,38,39,40,41,42,48,66,71,75 |
| GSM | GSM/EDGE: Quad-band 850, 900, 1800, 1900 MHz |
| W-CDMA | UMTS/HSPA+/HSDPA Bands: 1,2,4,5,6,8,19 |
SIM
| Number of SIMs | 2 (eSIMs) |
| SIM Features | Dual active eSIMs |
Display Details
| Display Type | Super Actua LTPO OLED |
| Diagonal Size | 6.3 in |
| Display Width | 1280 |
| Display Height | 2856 |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Resolution | 1280 x 2856 pixels |
| Pixel Density | 495 ppi |
| Color Depth | 24-bit (16 million colors) |
| Other Features | Corning Gorilla Glass Victus 2, up to 2200 nits HDR, up to 3300 nits peak |
Camera
| Rear Sensor Type | 50 MP wide (Octa PD) + 48 MP ultrawide (autofocus) + 48 MP 5x telephoto (OIS) |
| Rear Sensor Model | Samsung ISOCELL GNV (50 MP main); Sony IMX858 (48 MP ultrawide); Sony IMX858 (48 MP 5x telephoto) |
| Flash Type | LED |
| Rear Image Res | 50 MP + 48 MP + 48 MP |
| Rear Video Res | 8K@24/30 fps, 4K@24/30/60 fps, 1080p@24/30/60 fps |
| Rear Video FPS | 8K@24/30, 4K@24/30/60, 1080p@24/30/60 |
| Rear Features | Pro Res Zoom up to 100x, OIS on wide and telephoto, EIS, Night Sight, Macro Focus, Multi-zone LDAF, Spectral and flicker sensor, high-res portrait |
| Front Sensor Type | 42 MP Dual PD autofocus ultrawide |
| Front Sensor Model | Sony IMX858 |
| Front Image Res | 42 MP |
| Front Video Res | 4K@30/60 fps, 1080p@24/30/60 fps |
| Front Video FPS | 4K@30/60, 1080p@24/30/60 |
| Front Features | Autofocus, 103 degree ultrawide field of view, high-res selfies |
Audio & Connectivity
| Speaker | Stereo speakers, spatial audio, 3 microphones, noise suppression |
| Radio | No |
| Headphone Jack | No |
| Audio Codecs | MP3, AAC, FLAC, WAV, OGG |
| Video Codecs | HEVC (H.265), AVC (H.264), AV1, VP9 |
| Bluetooth Version | Bluetooth v6 |
| Bluetooth Features | LE, A2DP, antenna diversity |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors
| Sensors | Fingerprint unlock, Proximity, Ambient light, Accelerometer, Gyrometer, Magnetometer, Barometer, Temperature sensor, NFC, Ultra-Wideband (UWB) |
