Specifications
| OS | Android 16 |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB, 512 GB, 1 TB (UFS 4.0) |
| Display | Outer 6.4 in OLED 1080 x 2364 60-120 Hz; Inner 8.0 in Super Actua Flex OLED 2076 x 2152 1-120 Hz |
| CPU | Google Tensor G5 |
| Battery | 5015 mAh, 30 W wired charging, Qi2 wireless up to 15 W (PixelSnap) |
| Memory Card | No |
| SIM Card | Nano-SIM + eSIM (region dependent) or Dual eSIM (region dependent) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) 2x2 MIMO |
| USB | USB Type-C |
SoC Details
| SoC | Google Tensor G5 |
| CPU Cores | 8 |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| RAM Frequency | 4800 MHz |
| Instruction Set | ARMv9-A |
| RAM Channels | Dual-channel |
| Process Tech | 3 nm |
Design
| Colors | Moonstone, Jade |
| Width (mm) | 76.3 mm (folded width) |
| Height (mm) | 155.2 mm (folded height) |
| Thickness (mm) | 10.8 mm (folded thickness); 5.2 mm (unfolded thickness) |
| Weight (g) | 258 g |
| Body Materials | Gorilla Glass Victus 2 front/outer, Super Actua Flex inner glass, aerospace-grade aluminum frame |
Network
| LTE | LTE Bands: 1,2,3,4,5,7,8,12,13,14,17,18,19,20,21,25,26,28,29,30,32,38,39,40,41,42,48,66,70,71,75 |
| GSM | GSM/EDGE: Quad-band 850, 900, 1800, 1900 MHz |
| W-CDMA | UMTS/HSPA+/HSDPA Bands: 1,2,4,5,6,8,19 |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Nano-SIM + eSIM support; Dual eSIM in some regions; Dual active eSIMs supported on some SKUs |
Display Details
| Display Type | Super Actua Flex (inner) / Actua (outer) OLED |
| Diagonal Size | Inner 8.0 in; Outer 6.4 in |
| Display Width | Inner 2076; Outer 1080 |
| Display Height | Inner 2152; Outer 2364 |
| Aspect Ratio | Inner ~1:1 (square-like); Outer 20:9 |
| Resolution | Inner 2076 x 2152 pixels; Outer 1080 x 2364 pixels |
| Pixel Density | Inner 373 ppi; Outer 408 ppi |
| Color Depth | 24-bit (16 million colors) |
| Other Features | Up to 3000 nits peak brightness; Gorilla Glass Victus 2 on cover; ultra-thin glass on inner display; Smooth Display 1-120 Hz |
Camera
| Rear Sensor Type | 48 MP wide (main) + 10.5 MP ultra-wide + 10.8 MP 5x telephoto |
| Rear Sensor Model | Main 48 MP (reported Samsung ISOCELL GNV); Ultrawide 10.5 MP (reported Sony IMX series); Telephoto 10.8 MP (reported Sony IMX series) |
| Flash Type | LED |
| Rear Image Res | 48 MP + 10.5 MP + 10.8 MP |
| Rear Video Res | Up to 8K@24/30 fps, 4K@24/30/60 fps, 1080p@24/30/60 fps |
| Rear Video FPS | 8K@24/30, 4K@24/30/60, 1080p@24/30/60 |
| Rear Features | Instant View, Super Res Zoom up to 20x, Night Sight, Macro Focus, OIS on main and telephoto, EIS, Camera Coach |
| Front Sensor Type | 10 MP front (cover) + 10 MP inner |
| Front Sensor Model | Sony IMX582 (reported) / 10 MP (dual use on inner and outer screens) |
| Front Image Res | 10 MP (outer) + 10 MP (inner) |
| Front Video Res | 4K@30/60 fps, 1080p@24/30/60 fps |
| Front Video FPS | 4K@30/60, 1080p@24/30/60 |
| Front Features | Rear Camera Selfie support (use rear camera for selfies), Autofocus on inner camera |
Audio & Connectivity
| Speaker | Stereo speakers, spatial audio, three microphones, noise suppression |
| Radio | No |
| Headphone Jack | No |
| Audio Codecs | MP3, AAC, FLAC, WAV, OGG |
| Video Codecs | HEVC (H.265), AVC (H.264), AV1, VP9 |
| Bluetooth Version | Bluetooth v6 |
| Bluetooth Features | LE, A2DP, antenna diversity |
| USB Version | USB Type-C 3.2 (cable included USB 2.0 spec in-box) |
Sensors
| Sensors | Under-display fingerprint (some SKUs) or side-mounted in others, accelerometer, gyroscope, proximity, ambient light, NFC, Titan M2 security chip, UWB (region dependent) |
