Specifications
| OS | Android 13 |
| RAM | 4 GB, 1866 MHz |
| Storage | 128 GB |
| Display | 10.1 in, IPS, 1280 x 800 pixels, 24 bit |
| CPU | 2x 1.6 GHz ARM Cortex-A75, 6x 1.6 GHz ARM Cortex-A55, Cores: 8 |
| Battery | 6000 mAh, Li-Ion |
| Memory Card | microSD, microSDHC, microSDXC |
| SIM Card | Nano-SIM, Nano-SIM / microSD |
| Wi-Fi | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| USB | 2.0, USB Type-C |
SoC Details
| SoC | Unisoc Tiger T606 |
| CPU Cores | 8 |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 4 GB (gigabytes) |
| RAM Type | LPDDR4X |
| RAM Frequency | 1866 MHz (megahertz) |
| Instruction Set | ARMv8.2-A |
| RAM Channels | Double channel |
| Process Tech | 12 nm (nanometers) |
Design
| Colors | BlueSlate GrayLight Gray |
| Width (mm) | 239.23 mm (millimeters)23.923 cm (centimeters)0.785 ft (feet)9.419 in (inches) |
| Height (mm) | 158 mm (millimeters)15.8 cm (centimeters)0.518 ft (feet)6.22 in (inches) |
| Thickness (mm) | 7.3 mm (millimeters)0.73 cm (centimeters)0.024 ft (feet)0.287 in (inches) |
| Weight (g) | 400 g (grams)0.88 lbs (pounds)14.11 oz (ounces) |
| Body Materials | Plastic |
Network
| LTE | LTE-FDD 800 MHz (B20)LTE-FDD 900 MHz (B8)LTE-FDD 1800 MHz (B3)LTE-FDD 2100 MHz (B1)LTE-FDD 2600 MHz (B7)LTE-TDD 2300 MHz (B40) |
| GSM | GSM 850 MHz (B5)GSM 900 MHz (B8)GSM 1800 MHz (B3)GSM 1900 MHz (B2) |
| W-CDMA | W-CDMA 900 MHz (B8)W-CDMA 2100 MHz (B1) |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM stand-by (Both cards are active. When one is busy, the other is not active) |
Display Details
| Display Type | IPS |
| Diagonal Size | 10.1 in (inches)256.54 mm (millimeters)25.65 cm (centimeters) |
| Display Width | 8.56 in (inches)217.55 mm (millimeters)21.75 cm (centimeters) |
| Display Height | 5.35 in (inches)135.97 mm (millimeters)13.6 cm (centimeters) |
| Aspect Ratio | 1.6:116:10 |
| Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Pixel Density | 149 ppi (pixels per inch)58 ppcm (pixels per centimeter) |
| Color Depth | 24 bit16777216 colors |
| Other Features | CapacitiveMulti-touch |
Camera
| Rear Sensor Type | CMOS (complementary metal-oxide semiconductor) |
| Rear Sensor Model | Samsung S5K4H8 |
| Flash Type | LED |
| Rear Image Res | 4160 x 3120 pixels12.98 MP (megapixels) |
| Rear Video Res | 1920 x 1080 pixels2.07 MP (megapixels) |
| Rear Video FPS | 30 fps (frames per second) |
| Rear Features | AutofocusDigital zoomGeotaggingPanoramaHDRTouch focusFace detectionWhite balance settingsISO settingsExposure compensationSelf-timerScene mode |
| Front Sensor Type | CMOS (complementary metal-oxide semiconductor) |
| Front Sensor Model | GalaxyCore GC05A2 |
| Front Image Res | 2560 x 1944 pixels4.98 MP (megapixels) |
| Front Video Res | 1920 x 1080 pixels2.07 MP (megapixels) |
| Front Video FPS | 30 fps (frames per second) |
| Front Features | Face unlock |
Audio & Connectivity
| Speaker | LoudspeakerEarpieceStereo speakers |
| Radio | Yes |
| Headphone Jack | No |
| Audio Codecs | AAC (Advanced Audio Coding)AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga)eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac)MIDIMP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3)OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus)WMA (Windows Media Audio, .wma)WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
| Video Codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp)AVI (Audio Video Interleaved, .avi)DivX (.avi, .divx, .mkv)H.263H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC videoMKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks)MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v)WebMXvid |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth Features | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) |
| USB Version | 2.0 |
Sensors
| Sensors | ProximityLightAccelerometer |





