Specifications
| OS | Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich |
| RAM | 2 GB, 700 MHz |
| Storage | 8 GB |
| Display | 5.5 in, IPS, 1080 x 2160 pixels, 24 bit |
| CPU | 2x 1.5 GHz Krait, Cores: 2 |
| Battery | 2900 mAh, Li-Ion |
| Memory Card | microSD, microSDHC, microSDXC |
| SIM Card | Micro-SIM |
| Wi-Fi | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| USB | 2.0, Micro USB |
SoC Details
| SoC | Qualcomm Snapdragon S4 Plus (MSM8960A) |
| CPU Cores | 2 |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 2 GB (gigabytes) |
| RAM Type | LPDDR3 |
| RAM Frequency | 700 MHz (megahertz) |
| Instruction Set | ARMv8-A |
| RAM Channels | Single channel |
| Process Tech | 28 nm (nanometers) |
Design
| Width (mm) | 76.2 mm (millimeters)7.62 cm (centimeters)0.25 ft (feet)3 in (inches) |
| Height (mm) | 127 mm (millimeters)12.7 cm (centimeters)0.417 ft (feet)5 in (inches) |
| Thickness (mm) | 7.99 mm (millimeters)0.799 cm (centimeters)0.026 ft (feet)0.315 in (inches) |
| Weight (g) | 122 g (grams)0.27 lbs (pounds)4.3 oz (ounces) |
Network
| GSM | GSM 850 MHz GSM 900 MH GSM 1800 MHz GSM 1900 MHz |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM stand-by (Both cards are active. When one is busy, the other is not active) |
Display Details
| Display Type | IPS |
| Diagonal Size | 5.5 in (inches)139.7 mm (millimeters)13.97 cm (centimeters) |
| Display Width | 2.46 in (inches)62.48 mm (millimeters)6.25 cm (centimeters) |
| Display Height | 4.92 in (inches)124.95 mm (millimeters)12.5 cm (centimeters) |
| Aspect Ratio | 2:12:1 (18:9) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Pixel Density | 439 ppi (pixels per inch)172 ppcm (pixels per centimeter) |
| Color Depth | 24 bit16777216 colors |
| Other Features | CapacitiveMulti-touchScratch resistant |
Camera
| Flash Type | Dual LED |
| Rear Image Res | 3264 x 3120 pixels10.18 MP (megapixels) |
| Rear Video Res | 1920 x 1080 pixels2.07 MP (megapixels) |
| Rear Video FPS | 30 fps (frames per second) |
| Rear Features | AutofocusContinuous shootingDigital zoomDigital image stabilizationGeotaggingPanoramaHDRTouch focusFace detectionWhite balance settingsISO settingsExposure compensationSelf-timerScene mode |
| Front Sensor Model | OmniVision OV5670 |
| Front Image Res | 2560 x 1920 pixels4.92 MP (megapixels) |
| Front Video Res | 1280 x 720 pixels0.92 MP (megapixels) |
| Front Video FPS | 30 fps (frames per second) |
Audio & Connectivity
| Speaker | LoudspeakerStereo speakers |
| Radio | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Codecs | AAC (Advanced Audio Coding)AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga)eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac)MIDIMP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3)WMA (Windows Media Audio, .wma)WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
| Video Codecs | DivX (.avi, .divx, .mkv)H.263H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC videoMPEG-4WMV (Windows Media Video, .wmv)Xvid |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth Features | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile)LE (Low Energy) |
| USB Version | 2.0 |
Sensors
| Sensors | ProximityLightAccelerometerCompass |





