Specifications
| OS | Chrome |
| RAM | 3 GB, 933 MHz |
| Storage | 32 GB |
| Display | 5.5 in, IPS, 1080 x 2246 pixels, 24 bit |
| CPU | 2x 2.0 GHz ARM Cortex-A72, 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53, 6 Cores |
| Battery | 2800 mAh, Li-Polymer |
| Memory Card | microSD, microSDHC, microSDXC |
| SIM Card | Nano-SIM / microSD, Micro-SIM |
| Wi-Fi | a, b, g, n, ac |
| USB | 2.0, USB Type-C |
SoC Details
| SoC | Rockchip RK3399 |
| CPU Cores | 6 |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 3 GB (gigabytes) |
| RAM Type | LPDDR4 |
| RAM Frequency | 933 MHz (megahertz) |
| Instruction Set | ARMv8-A |
| RAM Channels | Single channel |
| Process Tech | 28 nm (nanometers) |
Design
| Colors | Blue |
| Width (mm) | 75.5 mm (millimeters)7.55 cm (centimeters)0.248 ft (feet)2.972 in (inches) |
| Height (mm) | 172.2 mm (millimeters)17.22 cm (centimeters)0.565 ft (feet)6.78 in (inches) |
| Thickness (mm) | 6.9 mm (millimeters)0.69 cm (centimeters)0.023 ft (feet)0.272 in (inches) |
| Weight (g) | 549 g (grams)1.21 lbs (pounds)19.37 oz (ounces) |
| Body Materials | Plastic |
Network
| GSM | GSM 900 MHz GSGSM 900 MHz |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
Display Details
| Display Type | IPS |
| Diagonal Size | 5.5 in (inches)139.7 mm (millimeters)13.97 cm (centimeters) |
| Display Width | 2.38 in (inches)60.54 mm (millimeters)6.05 cm (centimeters) |
| Display Height | 4.96 in (inches)125.9 mm (millimeters)12.59 cm (centimeters) |
| Aspect Ratio | 2.08:1 |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi (pixels per inch)178 ppcm (pixels per centimeter) |
| Color Depth | 24 bit16777216 colors |
| Other Features | CapacitiveMulti-touchScratch resistant |
Camera
| Rear Sensor Type | CMOS (complementary metal-oxide semiconductor) |
| Flash Type | LED |
| Rear Image Res | 2624 x 3120 pixels8.19 MP (megapixels) |
| Rear Video Res | 1920 x 1080 pixels2.07 MP (megapixels) |
| Rear Video FPS | 30 fps (frames per second) |
| Rear Features | AutofocusContinuous shootingDigital zoomDigital image stabilizationGeotaggingPanoramaHDRTouch focusFace detectionWhite balance settingsISO settingsExposure compensationSelf-timerScene modePhase detection autofocus (PDAF) |
| Front Image Res | 2560 x 1920 pixels4.92 MP (megapixels) |
| Front Video Res | 1280 x 720 pixels0.92 MP (megapixels) |
| Front Video FPS | 30 fps (frames per second) |
Audio & Connectivity
| Speaker | LoudspeakerEarpiece |
| Radio | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Codecs | AAC (Advanced Audio Coding)AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga)eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac)MIDIMP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3)OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus)WMA (Windows Media Audio, .wma)WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
| Video Codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp)AVI (Audio Video Interleaved, .avi)DivX (.avi, .divx, .mkv)H.263H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC videoQuickTime (.mov, .qt)MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v)Xvid |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Bluetooth Features | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) |
| USB Version | 2.0 |
Sensors
| Sensors | ProximityLightAccelerometerCompassGyroscope |





