Specifications
| OS | Android 16 |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB, 512 GB (Zoned UFS), 1 TB (Zoned UFS) |
| Display | 6.8 in Super Actua LTPO OLED 1344 x 2992 pixels 1-120 Hz |
| CPU | Google Tensor G5 |
| Battery | Typical 5200 mAh Fast wired charging up to 45 W Pixelsnap wireless Qi2 up to 25 W |
| Memory Card | No |
| SIM Card | Dual eSIM two active eSIMs |
| Wi-Fi | Wi Fi 7 80211be 2x2 MIMO |
| USB | USB Type C 3.2 |
SoC Details
| SoC | Google Tensor G5 |
| CPU Cores | 8 |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| RAM Frequency | 4800 MHz |
| Instruction Set | ARMv9-A |
| RAM Channels | Dual-channel |
| Process Tech | 3 nm |
Design
| Colors | Moonstone Jade Porcelain Obsidian |
| Width (mm) | 76.2 mm |
| Height (mm) | 171 mm |
| Thickness (mm) | 8.2 mm |
| Weight (g) | 232 g |
| Body Materials | Gorilla Glass Victus 2 front and back aluminum frame |
Network
| LTE | LTE Bands 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 48 66 71 75 |
| GSM | GSM EDGE Quad band 850 900 1800 1900 MHz |
| W-CDMA | UMTS HSPA Bands 1 2 4 5 6 8 19 |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual active eSIMs |
Display Details
| Display Type | Super Actua LTPO OLED |
| Diagonal Size | 6.8 in |
| Display Width | 1344 |
| Display Height | 2992 |
| Aspect Ratio | 20 9 |
| Resolution | 1344 x 2992 pixels |
| Pixel Density | 486 ppi |
| Color Depth | 24 bit |
| Other Features | Corning Gorilla Glass Victus 2 up to 2200 nits HDR up to 3300 nits peak |
Camera
| Rear Sensor Type | 50 MP wide Octa PD 48 MP ultrawide autofocus 48 MP 5x telephoto OIS |
| Rear Sensor Model | Samsung ISOCELL GNV 50 MP main; Sony IMX858 48 MP ultrawide; Sony IMX858 48 MP telephoto |
| Flash Type | LED |
| Rear Image Res | 50 MP 48 MP 48 MP |
| Rear Video Res | 8K@24 30 fps 4K@24 30 60 fps 1080p@24 30 60 fps |
| Rear Video FPS | 8K@24 30 4K@24 30 60 1080p@24 30 60 |
| Rear Features | Pro Res Zoom up to 100x OIS on wide and telephoto EIS Night Sight Macro Focus Multi zone LDAF Spectral and flicker sensor |
| Front Sensor Type | 42 MP Dual PD autofocus ultrawide |
| Front Sensor Model | Sony IMX858 |
| Front Image Res | 42 MP |
| Front Video Res | 4K@30 60 fps 1080p@24 30 60 fps |
| Front Video FPS | 4K@30 60 1080p@24 30 60 |
| Front Features | Autofocus 103 degree ultrawide field of view |
Audio & Connectivity
| Speaker | Stereo speakers spatial audio 3 microphones noise suppression |
| Radio | No |
| Headphone Jack | No |
| Audio Codecs | MP3 AAC FLAC WAV OGG |
| Video Codecs | HEVC H264 AV1 VP9 |
| Bluetooth Version | Bluetooth v6 |
| Bluetooth Features | LE A2DP antenna diversity |
| USB Version | USB Type C 3.2 |
Sensors
| Sensors | Fingerprint unlock Proximity Ambient light Accelerometer Gyrometer Magnetometer Barometer Temperature sensor NFC Ultra Wideband UWB |
