Specifications
| OS | Android 15 (OxygenOS 15) |
| RAM | 12 GB, 16 GB LPDDR5X |
| Storage | 256 GB, 512 GB UFS 4.0 |
| Display | 6.78 in ProXDR LTPO OLED 2780 x 1264 pixels 1-120 Hz |
| CPU | Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Battery | 6000 mAh, 80 W SUPERVOOC fast charging |
| Memory Card | No |
| SIM Card | Dual Nano-SIM (no hybrid slot) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 / 6E / 6 / 5, dual-band, 2×2 MIMO |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG |
SoC Details
| SoC | Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU Cores | 8-core (Kryo 980 CPU @ 3.3 GHz) |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| RAM Frequency | 4266 MHz |
| Instruction Set | ARMv8-A |
| RAM Channels | Dual-channel |
| Process Tech | 4 nm |
Design
| Colors | Astral Trail, Nebula Noir |
| Width (mm) | 75.77 mm |
| Height (mm) | 161.72 mm |
| Thickness (mm) | 8.02 mm |
| Weight (g) | 206-207 g |
| Body Materials | Gorilla Glass 7i front/back, aluminum frame |
Network
| LTE | Extensive LTE bands supported |
| GSM | GSM/EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHz |
| W-CDMA | WCDMA/HSPA+: Bands 1,2,4,5,6,8,19; CDMA2000 1x |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | DSDS with 5G active on both |
Display Details
| Display Type | ProXDR LTPO OLED |
| Diagonal Size | 6.78 in |
| Display Width | 2780 |
| Display Height | 1264 |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Resolution | 2780 x 1264 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Color Depth | 10-bit (1 billion colors) |
| Other Features | LTPO 4.1, Gorilla Glass 7i, 4500 nits peak brightness |
Camera
| Rear Sensor Type | 50 MP main + 8 MP ultrawide + 50 MP 2× telephoto |
| Rear Sensor Model | Sony LYT-700 (main), Samsung ISOCELL GN5 (telephoto) |
| Flash Type | LED flash |
| Rear Image Res | 50 MP + 8 MP + 50 MP |
| Rear Video Res | 4K@60/30fps, 1080p@60/30fps, 720p@30fps |
| Rear Video FPS | 4K@60/30, 1080p@60/30, 720p@30 |
| Rear Features | OIS, EIS, HDR, Panorama, Night mode, Pro mode, AI enhancements |
| Front Sensor Type | 16 MP wide, f/2.4 |
| Front Sensor Model | 16 MP (unspecified Sony sensor) |
| Front Image Res | 16 MP |
| Front Video Res | 1080p@30fps |
| Front Video FPS | 1080p@30 |
| Front Features | HDR, Night mode, Portrait, Steady |
Audio & Connectivity
| Speaker | Stereo speakers |
| Radio | No |
| Headphone Jack | No |
| Audio Codecs | MP3, AAC, FLAC, WAV, OGG, AMR, MIDI |
| Video Codecs | MP4, MKV, 3GP, H.264, HEVC, VP9 |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth Features | LE, A2DP, aptX HD, LDAC |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors
| Sensors | In-display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, NFC |







