Specifications
| OS | iOS 18 |
| RAM | 8 GB LPDDR5X |
| Storage | 128 GB, 256 GB, 512 GB (NVMe) |
| Display | 6.7 in Super Retina XDR OLED 1290 x 2796 pixels |
| CPU | Apple A18 Bionic |
| Battery | 4674 mAh (regulatory listing) |
| Memory Card | No |
| SIM Card | Nano-SIM + eSIM (Dual SIM depending on region) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/ax/be) tri-band |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG |
SoC Details
| SoC | Apple A18 Bionic |
| CPU Cores | 6 (2 performance + 4 efficiency cores) |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Instruction Set | ARMv9-A |
| RAM Channels | Dual-channel |
| Process Tech | 2nd-gen 3 nm |
Design
| Colors | Black, White, Pink, Teal, Ultramarine |
| Width (mm) | 77.8 mm |
| Height (mm) | 160.9 mm |
| Thickness (mm) | 7.8 mm |
| Weight (g) | 199 g |
| Body Materials | Ceramic Shield front, color-infused glass back, aluminum frame |
Network
| LTE | LTE (broad regional support) |
| GSM | GSM/EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHz |
| W-CDMA | WCDMA/HSPA+ Bands: 1,2,4,5,6,8,19 |
SIM
| Number of SIMs | 2 (region-dependent) |
| SIM Features | Dual SIM dual standby (DSDS) |
Display Details
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Diagonal Size | 6.7 in |
| Display Width | 1290 |
| Display Height | 2796 |
| Aspect Ratio | 20.8:9 |
| Resolution | 1290 x 2796 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Color Depth | 10-bit (1 billion colors) |
| Other Features | Up to 2000 nits peak brightness, HDR10+, True Tone, Ceramic Shield front |
Camera
| Rear Sensor Type | 48 MP wide (Fusion) + 12 MP ultrawide |
| Flash Type | True Tone LED flash |
| Rear Image Res | 48 MP + 12 MP |
| Rear Video Res | 4K@60fps, 1080p@60fps, Cinematic 4K Dolby Vision |
| Rear Video FPS | 4K@60, 1080p@60 |
| Rear Features | Sensor-shift OIS, macro support, spatial video/photos, HDR, Pro mode, Photonic Engine |
| Front Sensor Type | 12 MP TrueDepth w/ autofocus |
| Front Image Res | 12 MP |
| Front Video Res | 4K@60fps, 1080p@120fps |
| Front Video FPS | 4K@60, 1080p@120 |
| Front Features | HDR, Slo-mo, Portrait mode, Spatial video/photos |
Audio & Connectivity
| Speaker | Stereo speakers with Spatial Audio |
| Radio | No |
| Headphone Jack | No |
| Audio Codecs | AAC, ALAC, FLAC, MP3, WAV, HE-AAC |
| Video Codecs | HEVC (H.265), AVC (H.264), ProRes, MP4, MOV |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| Bluetooth Features | LE, A2DP |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors
| Sensors | Face ID (TrueDepth), accelerometer, gyro, proximity, ambient light, barometer, UWB, NFC |







