Specifications
| OS | Android 15 |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Storage | 512 GB UFS 3.1 (expandable via microSDXC) |
| Display | 6.95 in AMOLED FHD+ 1080 x 2460 pixels 120 Hz |
| CPU | MediaTek Dimensity 7300X (4 nm) |
| Battery | Large (expected 25500 mAh) |
| Memory Card | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | Dual Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) tri-band |
| USB | USB Type-C OTG with accessory connector |
SoC Details
| SoC | MediaTek Dimensity 7300X |
| CPU Cores | 8 (4x Cortex-A78 + 4x Cortex-A55) |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| RAM Frequency | 6400 MHz |
| Instruction Set | ARMv9-A |
| RAM Channels | Dual-channel |
| Process Tech | 4 nm |
Design
| Colors | Black |
| Width (mm) | 85.5 mm |
| Height (mm) | 185.5 mm |
| Thickness (mm) | 34 mm |
| Weight (g) | 776 g |
| Body Materials | Polycarbonate, TPU, Titanium, Aluminium |
Network
| LTE | LTE Bands: 1,2,3,4,5,7,8,12,13,17,18,19,20,25,26,28,32,34,38,39,40,41,66,71 |
| GSM | GSM/EDGE: 850,900,1800,1900 MHz; CDMA 800,1900 |
| W-CDMA | UMTS/HSPA+ Bands: 1,2,4,5,6,8,19; CDMA2000 1x |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM dual standby, Active 4G on both slots |
Display Details
| Display Type | AMOLED (main) / AMOLED (rear secondary) |
| Diagonal Size | 6.95 in (main) / 3.4 in (rear) |
| Display Width | 1080 (main) / 412 (rear) |
| Display Height | 2460 (main) / 960 (rear) |
| Aspect Ratio | 20.5:9 (main) |
| Resolution | 1080 x 2460; 412 x 960 |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Color Depth | 10-bit |
| Other Features | 120 Hz refresh; 700 nits peak; rear display dual modes |
Camera
| Rear Sensor Type | 50 MP wide + 64 MP night vision + 50 MP ultrawide |
| Rear Sensor Model | OmniVision OV50H (wide), OmniVision OV64B (night vision), Samsung JN1 (ultrawide) |
| Flash Type | Dual-LED |
| Rear Image Res | 50 MP + 64 MP + 50 MP |
| Rear Video Res | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Rear Video FPS | 4K@30, 1080p@30 |
| Rear Features | PDAF, Night mode, Panorama, Pro mode, gyro-EIS |
| Front Sensor Type | 32 MP wide |
| Front Sensor Model | Samsung S5K GD2 |
| Front Image Res | 32 MP |
| Front Video Res | 1080p@30fps |
| Front Video FPS | 30 fps |
| Front Features | Film mode, GroupPhoto, AI Emoji, Portrait |
Audio & Connectivity
| Speaker | Stereo speakers (118 dB max, 4 W), Smart PA |
| Radio | Wireless FM radio with RDS and recording |
| Headphone Jack | Unspecified |
| Audio Codecs | AAC, AMR, eAAC+, FLAC, MP3, WAV, OGG, MIDI, WMA |
| Video Codecs | MP4, 3GP, AVI, MKV, H.264, H.265/HEVC |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth Features | LE, A2DP |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, NFC |






