Specifications
| OS | Android 14, upgradable to Android 15 |
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Storage | 1 TB UFS 4.0 (expandable via microSDXC) |
| Display | 6.67 in AMOLED FHD+ 1080 x 2400 pixels 120 Hz |
| CPU | MediaTek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Battery | 10,600 mAh, 120W wired, 50W wireless, reverse wired & wireless supported |
| Memory Card | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | Dual Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), tri-band |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen2 with DisplayPort 1.4 & accessory pins |
SoC Details
| SoC | MediaTek Dimensity 9300+ |
| CPU Cores | 8 (1×3.4 GHz Cortex-X4 + 3×2.85 GHz Cortex-X4 + 4×2.0 GHz Cortex-A720) |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| RAM Frequency | 8533 Mbps |
| Instruction Set | ARMv9 |
| RAM Channels | Quad-channel |
| Process Tech | 4 nm |
Design
| Colors | Black |
| Width (mm) | 83.6 mm |
| Height (mm) | 174.2 mm |
| Thickness (mm) | 19.4 mm |
| Weight (g) | 450 g |
| Body Materials | Rugged polymer frame, Gorilla Glass |
Network
| LTE | LTE bands: 1,2,3,4,5,7,8,12,13,17,18,19,20,25,26,28,34,38,39,40,41,66,71 |
| GSM | GSM/EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHz |
| W-CDMA | UMTS/HSPA+ bands: 1,2,4,5,6,8,19; CDMA2000 1x |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM dual standby |
Display Details
| Display Type | AMOLED |
| Diagonal Size | 6.67 in |
| Display Width | 1080 |
| Display Height | 2400 |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Color Depth | 1 billion colors |
| Other Features | 120 Hz refresh, 600 nits HBM, 2200 nits peak brightness, secondary rear display 1.04 in AMOLED 340×340 px |
Camera
| Rear Sensor Type | 50 MP wide + 64 MP night vision + 50 MP ultrawide |
| Rear Sensor Model | Sony IMX989 (50 MP main), OmniVision OV64B1B (64 MP night vision), Samsung JN1 (50 MP ultrawide) |
| Flash Type | Quad-LED |
| Rear Image Res | 50 MP + 64 MP + 50 MP |
| Rear Video Res | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Rear Video FPS | 8K@30, 4K@30/60, 1080p@30/60 |
| Rear Features | PDAF, HDR, panorama, gyro-EIS |
| Front Sensor Type | 50 MP wide (selfie) |
| Front Sensor Model | Samsung S5KJN1 |
| Front Image Res | 50 MP |
| Front Video Res | 1080p@30fps |
| Front Video FPS | 30 fps |
| Front Features | HDR, AI beautification |
Audio & Connectivity
| Speaker | Mono speaker (1.5 W) + 3.5 mm headphone jack |
| Radio | Wireless FM radio (RDS & recording) |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Codecs | MP3, AAC, FLAC, WAV, OGG, AMR, M4A, MIDI |
| Video Codecs | MP4, MKV, 3GP, AVI, WebM, H.264, H.265/HEVC, VP9, AV1 |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth Features | A2DP, LE |
| USB Version | USB Type-C 3.2 Gen2 |
Sensors
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyroscope, proximity, compass, barometer, NFC |






