Specifications
| OS | Android 15 |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Storage | 512 GB UFS 3.1 (expandable via microSDXC) |
| Display | 6.95 in IPS LCD FHD+ 1080 x 2460 pixels 144 Hz |
| CPU | MediaTek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Battery | 25,500 mAh, 66W wired fast charging, 10W reverse wired |
| Memory Card | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | Dual Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax), tri-band |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG with accessory connector pins |
SoC Details
| SoC | MediaTek Dimensity 7300 |
| CPU Cores | 8 (4× Cortex-A78 @2.5 GHz + 4× Cortex-A55 @2.0 GHz) |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| RAM Frequency | 3200 MHz |
| Instruction Set | ARMv8.2-A |
| RAM Channels | Quad-channel |
| Process Tech | 4 nm |
Design
| Colors | Black |
| Width (mm) | 86.6 mm |
| Height (mm) | 183.1 mm |
| Thickness (mm) | 32.7 mm |
| Weight (g) | 825 g |
| Body Materials | PC + aluminum, Gorilla Glass 5 |
Network
| LTE | LTE Bands: 1,2,3,4,5,7,8,12,13,17,18,19,20,25,26,28,32,34,38,39,40,41,66,71 |
| GSM | GSM/EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHz; CDMA 800, 1900 |
| W-CDMA | WCDMA/HSPA+ Bands: 1,2,4,5,6,8,19; CDMA2000 1x |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM dual standby, 5G on both |
Display Details
| Display Type | IPS LCD |
| Diagonal Size | 6.95 in |
| Display Width | 1080 |
| Display Height | 2460 |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Color Depth | 10-bit |
| Other Features | 144 Hz refresh rate, 600 nits peak brightness, secondary display for notifications, 150 lm projector, 1100 lm flash, cooling fan |
Camera
| Rear Sensor Type | 50 MP wide + 64 MP night vision + 50 MP ultrawide |
| Rear Sensor Model | OmniVision OV50H (50 MP wide); OmniVision OV64B (64 MP night vision); Samsung JN1 (50 MP ultrawide) |
| Flash Type | Dual-LED flash, projector-based flood light |
| Rear Image Res | 50 MP + 64 MP + 50 MP |
| Rear Video Res | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Rear Video FPS | 4K@30, 1080p@30/60 |
| Rear Features | gyro-EIS, HDR, panorama, night mode, projectable flash |
| Front Sensor Type | 32 MP wide |
| Front Sensor Model | Samsung S5K S5KGD2 (32 MP) |
| Front Image Res | 32 MP |
| Front Video Res | 1080p@30fps |
| Front Video FPS | 1080p@30 |
| Front Features | HDR, AI Beauty |
Audio & Connectivity
| Speaker | Stereo speakers, external alert lights (RGB) |
| Radio | Wireless FM radio with RDS and recording |
| Headphone Jack | Yes, 3.5 mm |
| Audio Codecs | MP3, AAC, FLAC, WAV, OGG, AMR, MIDI |
| Video Codecs | MP4, MKV, 3GP, H.264, H.265/HEVC, VP9 |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth Features | LE, A2DP |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyroscope, proximity, compass, barometer, NFC, IR, RGB notification lights |






