Specifications
| OS | Android 14 |
| RAM | 12 GB LPDDR4X |
| Storage | 512 GB UFS 2.2 (expandable via microSDXC) |
| Display | 6.95 in IPS LCD FHD+ 1080 x 2460 pixels 120 Hz |
| CPU | MediaTek Helio G100 (6 nm) |
| Battery | 22,500 mAh Li-Polymer, 66W wired fast charge, 10W reverse wired |
| Memory Card | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | Dual Nano-SIM (active 4G on both) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (dual-band) |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG with accessory connector |
SoC Details
| SoC | MediaTek Helio G100 |
| CPU Cores | 8 (2×Cortex-A76 @ 2.2 GHz + 6×Cortex-A55 @ 2 GHz) |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| RAM Frequency | 2133 MHz |
| Instruction Set | ARMv8-A |
| RAM Channels | Double channel |
| Process Tech | 6 nm |
Design
| Colors | Phantom Black |
| Width (mm) | 85.5 mm |
| Height (mm) | 185.5 mm |
| Thickness (mm) | 34 mm |
| Weight (g) | 776.5 g |
| Body Materials | Polycarbonate, TPU, Titanium, Aluminium |
Network
| LTE | LTE bands: 1,2,3,4,5,7,8,12,13,17,18,19,20,25,26,28,32,34,38,39,40,41,66,71 |
| GSM | GSM/EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHz |
| W-CDMA | WCDMA/HSPA+: bands 1,2,4,5,6,8,19; CDMA2000 1x |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM dual standby, active 4G on both |
Display Details
| Display Type | IPS LCD |
| Diagonal Size | 6.95 in |
| Display Width | 1080 |
| Display Height | 2460 |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Color Depth | 24 bit 16777216 colors |
| Other Features | 120 Hz refresh, Gorilla Glass 5, RGB LED notification bar, MIL-STD-810H, IP68/IP69K |
Camera
| Rear Sensor Type | 50 MP wide + 64 MP night vision + 50 MP ultrawide |
| Rear Sensor Model | OmniVision OV50H (50 MP wide), OmniVision OV64B (64 MP night vision), Samsung JN1 (50 MP ultrawide) |
| Flash Type | Quad-LED flash |
| Rear Image Res | 50 MP + 64 MP + 50 MP |
| Rear Video Res | 1080p@30fps |
| Rear Video FPS | 1080p@30 |
| Rear Features | HDR, panorama, gyro-EIS |
| Front Sensor Type | 32 MP wide |
| Front Sensor Model | Samsung S5KGD2 |
| Front Image Res | 32 MP |
| Front Video Res | 1080p@30fps |
| Front Video FPS | 1080p@30 |
| Front Features | Face unlock, Face detection |
Audio & Connectivity
| Speaker | 118 dB Hi-Fi speaker with Smart PA |
| Radio | Wireless FM radio (RDS, recording) |
| Headphone Jack | No |
| Audio Codecs | MP3, AAC, FLAC, WAV, OGG, AMR, M4A, MIDI |
| Video Codecs | MP4, MKV, 3GP, H.264, H.265/HEVC, VP9 |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth Features | LE, A2DP |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyroscope, proximity, compass, ambient light, NFC, IR blaster |






