Specifications
| OS | Android 4.2.1 Jelly Bean |
| RAM | 1 GB, 533 MHz |
| Storage | 16 GB |
| Display | 4 in, IPS, 1176 x 2160 pixels, 24 bit |
| CPU | Intel Clover Trail+, 1600 MHz, 2 Cores |
| Battery | 1600 mAh, Li-Polymer |
| Memory Card | microSD, microSDHC |
| Wi-Fi | b, g, n |
| USB | 2.0, USB Type-C |
SoC Details
| SoC | Intel Atom Z2560 |
| CPU Cores | 2 |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 1 GB (gigabytes) |
| RAM Type | LPDDR2/LPDDR3 |
| RAM Frequency | 533 MHz (megahertz) |
| Instruction Set | ARMv8 |
| RAM Channels | Single channel |
| Process Tech | 32 nm (nanometers) |
Design
| Colors | Silver |
| Width (mm) | 64.4 mm (millimeters)6.44 cm (centimeters)0.211 ft (feet)2.535 in (inches) |
| Height (mm) | 137.16 mm (millimeters)13.716 cm (centimeters)0.45 ft (feet)5.4 in (inches) |
| Thickness (mm) | 13.2 mm (millimeters)1.32 cm (centimeters)0.043 ft (feet)0.52 in (inches) |
| Weight (g) | 370 g (grams)0.82 lbs (pounds)13.05 oz (ounces) |
| Body Materials | Aluminium alloy |
Network
SIM
| Number of SIMs | 1 |
Display Details
| Display Type | IPS |
| Diagonal Size | 4 in (inches)101.6 mm (millimeters)10.16 cm (centimeters) |
| Display Width | 1.91 in (inches)48.58 mm (millimeters)4.86 cm (centimeters) |
| Display Height | 3.51 in (inches)89.23 mm (millimeters)8.92 cm (centimeters) |
| Aspect Ratio | 1.837:1 |
| Resolution | 1176 x 2160 pixels |
| Pixel Density | 615 ppi (pixels per inch)241 ppcm (pixels per centimeter) |
| Color Depth | 24 bit16777216 colors |
| Other Features | CapacitiveMulti-touch |
Camera
| Flash Type | LED |
| Rear Image Res | 2592 x 1200 pixels3.11 MP (megapixels) |
| Rear Video Res | 1920 x 1080 pixels2.07 MP (megapixels) |
| Rear Features | Digital zoomSelf-timer |
| Front Image Res | 640 x 480 pixels0.31 MP (megapixels) |
| Front Video Res | 640 x 720 pixels0.46 MP (megapixels) |
Audio & Connectivity
| Speaker | LoudspeakerEarpiece |
| Radio | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Codecs | AAC (Advanced Audio Coding)AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2MIDIMP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3)WMA (Windows Media Audio, .wma)WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
| Video Codecs | H.263H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC videoMPEG-4 |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Bluetooth Features | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile)AVRCP (Audio/Visual Remote Control Profile)HFP (Hands-Free Profile)OPP (Object Push Profile)PBAP/PAB (Phone Book Access Profile) |
| USB Version | 2.0 |
Sensors
| Sensors | ProximityAccelerometer |






