Specifications
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| RAM | 2 GB, 1466 MHz |
| Storage | 16 GB |
| Display | 8.9 in, IPS, 720 x 1520 pixels, 24 bit |
| CPU | 4x 1.3 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 4 |
| Battery | 5000 mAh, Li-Polymer |
| Memory Card | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Wi-Fi | a, b, g, n |
| USB | 2.0, USB Type-C |
SoC Details
| SoC | MediaTek MT8163V/B |
| CPU Cores | 4 |
| CPU Bits | 32 bit |
| RAM Capacity | 2 GB (gigabytes) |
| RAM Type | LPDDR3L-RS |
| RAM Frequency | 1466 MHz (megahertz) |
| Instruction Set | ARMv7 |
| RAM Channels | Single channel |
| Process Tech | 28 nm (nanometers) |
Design
| Colors | Blue |
| Width (mm) | 231 mm (millimeters)23.1 cm (centimeters)0.758 ft (feet)9.094 in (inches) |
| Height (mm) | 168 mm (millimeters)16.8 cm (centimeters)0.551 ft (feet)6.614 in (inches) |
| Thickness (mm) | 9 mm (millimeters)0.9 cm (centimeters)0.03 ft (feet)0.354 in (inches) |
| Weight (g) | 550 g (grams)1.21 lbs (pounds)19.4 oz (ounces) |
| Body Materials | Plastic |
Network
SIM
Display Details
| Display Type | IPS |
| Diagonal Size | 8.9 in (inches)226.06 mm (millimeters)22.61 cm (centimeters) |
| Display Width | 3.81 in (inches)96.77 mm (millimeters)9.68 cm (centimeters) |
| Display Height | 8.04 in (inches)204.3 mm (millimeters)20.43 cm (centimeters) |
| Aspect Ratio | 2.111:1 |
| Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Pixel Density | 189 ppi (pixels per inch)74 ppcm (pixels per centimeter) |
| Color Depth | 24 bit16777216 colors |
| Other Features | CapacitiveMulti-touch |
Camera
| Rear Sensor Type | CMOS (complementary metal-oxide semiconductor) |
| Rear Image Res | 2624 x 1200 pixels3.15 MP (megapixels) |
| Rear Video Res | 1920 x 1080 pixels2.07 MP (megapixels) |
| Rear Video FPS | 30 fps (frames per second) |
| Rear Features | Digital zoomSelf-timer |
| Front Image Res | 640 x 480 pixels0.31 MP (megapixels) |
| Front Video Res | 640 x 720 pixels0.46 MP (megapixels) |
| Front Video FPS | 30 fps (frames per second) |
Audio & Connectivity
| Speaker | Loudspeaker |
| Radio | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp)AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2MIDIMP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3)OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus)WMA (Windows Media Audio, .wma)WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
| Video Codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp)AVI (Audio Video Interleaved, .avi)H.263H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Bluetooth Features | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) |
| USB Version | 2.0 |
| HDMI | Micro HDMI (Type D) |






