Specifications
| OS | iPadOS 16 |
| RAM | 1 GB, 433 MHz |
| Storage | 64 GB, 256 GB |
| Display | 5 in, IPS, 1080 x 2400 pixels, 24 bit |
| CPU | 2x Firestorm, 4x Icestorm, Cores: 6 |
| Battery | 4250 mAh, Li-Polymer |
| Memory Card | microSD, microSDHC, microSDXC |
| SIM Card | Micro-SIM |
| Wi-Fi | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot |
| USB | 2.0, Micro USB |
SoC Details
| SoC | Apple A14 Bionic |
| CPU Cores | 6 |
| CPU Bits | 32 bit |
| RAM Capacity | 1 GB (gigabytes) |
| RAM Type | LPDDR3 |
| RAM Frequency | 433 MHz (megahertz) |
| Instruction Set | ARMv7 |
| RAM Channels | Single channel |
| Process Tech | 5 nm (nanometers) |
Design
| Colors | Silver Blue Pink Yellow |
| Width (mm) | 70 mm (millimeters)7 cm (centimeters)0.23 ft (feet)2.756 in (inches) |
| Height (mm) | 179.5 mm (millimeters)17.95 cm (centimeters)0.589 ft (feet)7.067 in (inches) |
| Thickness (mm) | 9.8 mm (millimeters)0.98 cm (centimeters)0.032 ft (feet)0.386 in (inches) |
| Weight (g) | 477 g (grams)1.05 lbs (pounds)16.83 oz (ounces) |
| Body Materials | 100% recycled aluminum |
Network
SIM
Display Details
| Display Type | IPS |
| Diagonal Size | 5 in (inches)127 mm (millimeters)12.7 cm (centimeters) |
| Display Width | 2.05 in (inches)52.12 mm (millimeters)5.21 cm (centimeters) |
| Display Height | 4.56 in (inches)115.81 mm (millimeters)11.58 cm (centimeters) |
| Aspect Ratio | 2.222:1 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 526 ppi (pixels per inch)206 ppcm (pixels per centimeter) |
| Color Depth | 24 bit16777216 colors |
| Other Features | CapacitiveMulti-touchScratch resistant |
Camera
| Rear Sensor Type | CMOS BSI (backside illumination) |
| Flash Type | LED |
| Rear Image Res | 4032 x 2448 pixels9.87 MP (megapixels) |
| Rear Video Res | 3840 x 2160 pixels8.29 MP (megapixels) |
| Rear Video FPS | 60 fps (frames per second) |
| Rear Features | AutofocusContinuous shootingDigital zoomDigital image stabilizationGeotaggingPanoramaHDRTouch focusFace detectionWhite balance settingsISO settingsExposure compensationScene mode |
| Front Sensor Type | CMOS BSI (backside illumination) |
| Front Image Res | 1600 x 1200 pixels1.92 MP (megapixels) |
| Front Video Res | 640 x 1080 pixels0.69 MP (megapixels) |
Audio & Connectivity
| Speaker | LoudspeakerEarpiece |
| Radio | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Codecs | AAC (Advanced Audio Coding)AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga)eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac)M4A (MPEG-4 Audio, .m4a)MIDIMP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3)OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus)WMA (Windows Media Audio, .wma)WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
| Video Codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp)H.263H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC videoH.265 / MPEG-H Part 2 / HEVCQuickTime (.mov, .qt)MPEG-4 |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Bluetooth Features | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) |
| USB Version | 2.0 |
Sensors
| Sensors | ProximityLightAccelerometer |







