Specifications
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| RAM | 3 GB, 773 MHz |
| Storage | 8 GB |
| Display | 5 in, TFT, 1080 x 2400 pixels, 24 bit |
| CPU | 1x 1.0 GHz ARM Scorpion, Cores:1 |
| Battery | 2500 mAh, Li-Ion |
| Memory Card | microSD, microSDHC, microSDXC |
| SIM Card | Micro-SIM / microSD, Nano-SIM |
| Wi-Fi | b, g, n |
| USB | 2.0, USB Type-C |
SoC Details
| SoC | Qualcomm Snapdragon S2 (MSM8255) |
| CPU Cores | 1 |
| CPU Bits | 32 bit |
| RAM Capacity | 3 GB (gigabytes) |
| RAM Type | LPDDR4 |
| RAM Frequency | 773 MHz (megahertz) |
| Instruction Set | ARMv7 |
| RAM Channels | Single channel |
| Process Tech | 45 nm (nanometers) |
Design
| Colors | Black White |
| Width (mm) | 69.4 mm (millimeters)6.94 cm (centimeters)0.228 ft (feet)2.732 in (inches) |
| Height (mm) | 116 mm (millimeters)11.6 cm (centimeters)0.381 ft (feet)4.567 in (inches) |
| Thickness (mm) | 6.1 mm (millimeters)0.61 cm (centimeters)0.02 ft (feet)0.24 in (inches) |
| Weight (g) | 126 g (grams)0.28 lbs (pounds)4.44 oz (ounces) |
Network
| GSM | GSM 850 MHz GSM 900 MHz GSM 1900 MHz |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
Display Details
| Display Type | TFT |
| Diagonal Size | 5 in (inches)127 mm (millimeters)12.7 cm (centimeters) |
| Display Width | 2.05 in (inches)52.12 mm (millimeters)5.21 cm (centimeters) |
| Display Height | 4.56 in (inches)115.81 mm (millimeters)11.58 cm (centimeters) |
| Aspect Ratio | 2.222:1 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 526 ppi (pixels per inch)206 ppcm (pixels per centimeter) |
| Color Depth | 24 bit16777216 colors |
| Other Features | CapacitiveMulti-touchScratch resistant |
Camera
| Flash Type | Dual LED |
| Rear Image Res | 2592 x 2988 pixels7.74 MP (megapixels) |
| Rear Video Res | 1280 x 720 pixels0.92 MP (megapixels) |
| Rear Features | AutofocusContinuous shootingDigital zoomDigital image stabilizationGeotaggingPanoramaHDRTouch focusFace detectionWhite balance settingsISO settingsExposure compensationSelf-timerScene mode |
| Front Image Res | 3648 x 2190 pixels7.99 MP (megapixels) |
| Front Video FPS | 30 fps (frames per second) |
Audio & Connectivity
| Speaker | Loudspeaker, Earpiece |
| Radio | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Codecs | AAC (Advanced Audio Coding)AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga)eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac)MIDIMP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3)WMA (Windows Media Audio, .wma)WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
| Video Codecs | H.263H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC videoMPEG-4WMV (Windows Media Video, .wmv) |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Bluetooth Features | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) |
| USB Version | 2.0 |
Sensors
| Sensors | ProximityLightAccelerometer |





