Specifications
| OS | Android 4.2.2 Jelly Bean |
| RAM | 2 GB, 3 GB, 933 MHz |
| Storage | 16 GB, 32 GB |
| Display | 6 in, IPS, 720 x 1520 pixels, 24 bit |
| CPU | 4x 1.2 GHz ARM Cortex-A7, 4 Cores |
| Battery | 3000 mAh, Li-Polymer |
| Memory Card | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Wi-Fi | b, g, n, Wi-Fi Hotspot |
| USB | 2.0, USB Type-C |
SoC Details
| SoC | MediaTek MT8125 |
| CPU Cores | 4 |
| CPU Bits | 32 bit |
| RAM Capacity | 2 GB (gigabytes)3 GB (gigabytes) |
| RAM Type | LPDDR4 |
| RAM Frequency | 933 MHz (megahertz) |
| Instruction Set | ARMv7 |
| RAM Channels | Single channel |
| Process Tech | 28 nm (nanometers) |
Design
| Colors | White, Silver |
| Width (mm) | 84 mm (millimeters)8.4 cm (centimeters)0.276 ft (feet)3.307 in (inches) |
| Height (mm) | 175 mm (millimeters)17.5 cm (centimeters)0.574 ft (feet)6.89 in (inches) |
| Thickness (mm) | 10.55 mm (millimeters)1.055 cm (centimeters)0.035 ft (feet)0.415 in (inches) |
| Weight (g) | 560 g (grams)1.23 lbs (pounds)19.75 oz (ounces) |
Network
| GSM | GSM 850 MHz GSM 900 MHz GSM 1800 MHz GSM 1900 MHz |
SIM
| Number of SIMs | 1 |
Display Details
| Display Type | IPS |
| Diagonal Size | 6 in (inches)152.4 mm (millimeters)15.24 cm (centimeters) |
| Display Width | 2.57 in (inches)65.24 mm (millimeters)6.52 cm (centimeters) |
| Display Height | 5.42 in (inches)137.73 mm (millimeters)13.77 cm (centimeters) |
| Aspect Ratio | 2.111:1 |
| Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Pixel Density | 280 ppi (pixels per inch)110 ppcm (pixels per centimeter) |
| Color Depth | 24 bit16777216 colors |
| Other Features | CapacitiveMulti-touchScratch resistant |
Camera
| Flash Type | Dual LED |
| Rear Image Res | 2592 x 3072 pixels7.96 MP (megapixels) |
| Rear Video Res | 1920 x 1080 pixels2.07 MP (megapixels) |
| Rear Features | AutofocusContinuous shootingDigital zoomDigital image stabilizationGeotaggingPanoramaHDRTouch focusFace detectionWhite balance settingsISO settingsExposure compensationScene modeLaser autofocus (LAF) |
| Front Image Res | 2560 x 1920 pixels4.92 MP (megapixels) |
Audio & Connectivity
| Speaker | LoudspeakerEarpiece |
| Radio | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Codecs | AAC (Advanced Audio Coding)AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga)eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2MIDIMP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3)WMA (Windows Media Audio, .wma)WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
| Video Codecs | H.263H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC videoMPEG-4 |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth Features | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile)EDR (Enhanced Data Rate) |
| USB Version | 2.0 |
Sensors
| Sensors | ProximityLightAccelerometerCompassGyroscope |






