Specifications
| OS | Android 4.2.2 Jelly Bean |
| RAM | 1 GB, 1466 MHz |
| Storage | 16 GB |
| Display | 8 in, TFT, 1080 x 2400 pixels, 24 bit |
| CPU | 2x 1.3 GHz ARM Cortex-A7, Cores: 2 |
| Battery | 3000 mAh, Li-Ion |
| Memory Card | microSD, microSDHC |
| Wi-Fi | b, g, n |
| USB | 2.0, USB Type-C |
SoC Details
| SoC | MediaTek MT8312 |
| CPU Cores | 2 |
| CPU Bits | 32 bit |
| RAM Capacity | 1 GB (gigabytes) |
| RAM Type | LPDDR3L-RS |
| RAM Frequency | 1466 MHz (megahertz) |
| Instruction Set | ARMv7 |
| RAM Channels | Single channel |
| Process Tech | 28 nm (nanometers) |
Design
| Colors | Red |
| Width (mm) | 210 mm (millimeters)21 cm (centimeters)0.689 ft (feet)8.268 in (inches) |
| Height (mm) | 121.9 mm (millimeters)12.19 cm (centimeters)0.4 ft (feet)4.799 in (inches) |
| Thickness (mm) | 8.9 mm (millimeters)0.89 cm (centimeters)0.029 ft (feet)0.35 in (inches) |
| Weight (g) | 311 g (grams)0.69 lbs (pounds)11 oz (ounces) |
Network
SIM
Display Details
| Display Type | TFT |
| Diagonal Size | 8 in (inches)203.2 mm (millimeters)20.32 cm (centimeters) |
| Display Width | 3.28 in (inches)83.39 mm (millimeters)8.34 cm (centimeters) |
| Display Height | 7.3 in (inches)185.3 mm (millimeters)18.53 cm (centimeters) |
| Aspect Ratio | 2.222:1 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 329 ppi (pixels per inch)129 ppcm (pixels per centimeter) |
| Color Depth | 24 bit16777216 colors |
| Other Features | CapacitiveMulti-touch |
Camera
| Rear Image Res | 640 x 1200 pixels0.77 MP (megapixels) |
| Rear Video Res | 640 x 480 pixels0.31 MP (megapixels) |
| Rear Features | Digital zoomSelf-timer |
| Front Image Res | 1600 x 1200 pixels1.92 MP (megapixels) |
Audio & Connectivity
| Speaker | LoudspeakerStereo speakers |
| Radio | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Codecs | AAC (Advanced Audio Coding)AC3 / AC-3eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac)MIDIMP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3)OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus)RealAudio (.ra, .ram)WMA (Windows Media Audio, .wma)WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
| Video Codecs | H.263H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC videoMP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Bluetooth Features | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) |
| USB Version | 2.0 |
| HDMI | Micro HDMI (Type D) |
Sensors
| Sensors | Accelerometer |






