Specifications
| OS | Android 14 |
| RAM | 16 GB LPDDR5 (expandable via Dynamic RAM up to 16 GB) |
| Storage | 512 GB UFS 3.1 (expandable via microSDXC up to 2TB) |
| Display | 6.95 in FHD+ IPS LCD, 120 Hz refresh rate |
| CPU | MediaTek Dimensity 7300X |
| Battery | 12800 mAh, 66W wired fast charge, 10W reverse wireless charging |
| Memory Card | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | Dual Nano-SIM + microSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG |
SoC Details
| SoC | MediaTek Dimensity 7300X |
| CPU Cores | 8 (4× Cortex-A78 @2.85GHz + 4× Cortex-A55 @2.0GHz) |
| CPU Bits | 64 bit |
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| RAM Frequency | 3200 MHz |
| Instruction Set | ARMv8-A |
| RAM Channels | Quad channel |
| Process Tech | 6 nm |
Design
| Colors | Magic Black |
| Width (mm) | 84.9 mm |
| Height (mm) | 181.3 mm |
| Thickness (mm) | 21.2 mm |
| Weight (g) | 509 g |
| Body Materials | PC + aluminum, Gorilla Glass 5 |
Network
| LTE | LTE Bands: 1,2,3,4,5,7,8,12,13,17,18,19,20,25,26,28,32,34,38,39,40,41,66,71 |
| GSM | GSM/EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHz; CDMA 800, 1900 |
| W-CDMA | WCDMA/HSPA+ Bands: 1,2,4,5,6,8,19; CDMA2000 1x |
SIM
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Features | Dual SIM dual standby, 5G on both |
Display Details
| Display Type | IPS LCD |
| Diagonal Size | 6.95 in |
| Display Width | 1080 |
| Display Height | 2272 |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Resolution | 1080 x 2272 pixels |
| Pixel Density | 391 ppi |
| Color Depth | 8-bit |
| Other Features | 120Hz refresh rate, 600nits peak brightness, Gorilla Glass 5 protection |
Camera
| Rear Sensor Type | 50 MP main + 64 MP night vision + 50 MP ultra-wide |
| Rear Sensor Model | OmniVision OV50H (50MP wide), OmniVision OV64B (64MP night vision), OmniVision OV50B (50MP ultra-wide) |
| Flash Type | Quad-LED flash |
| Rear Image Res | 50 MP + 64 MP + 50 MP |
| Rear Video Res | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@30fps, 480p@30fps |
| Rear Video FPS | 4K@30, 1080p@30, 720p@30, 480p@30 |
| Rear Features | HDR, AI scene detection, Night mode, Panorama, Slow motion, Time lapse, Intelligent scanning |
| Front Sensor Type | 32MP wide |
| Front Sensor Model | Sony IMX616 |
| Front Image Res | 32MP |
| Front Video Res | 1080p@30fps |
| Front Video FPS | 1080p@30 |
| Front Features | AI Beauty, HDR |
Audio & Connectivity
| Speaker | Stereo speakers, external alert lights (RGB) |
| Radio | Wireless FM radio with RDS and recording |
| Headphone Jack | Yes, 3.5mm |
| Audio Codecs | MP3, AAC, FLAC, WAV, OGG, AMR, MIDI |
| Video Codecs | MP4, MKV, 3GP, H.264, H.265/HEVC, VP9 |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth Features | LE, A2DP |
| USB Version | USB Type‑C 2.0 |
Sensors
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyroscope, proximity, compass, barometer, NFC, IR, RGB notification lights |






